Obsah článků
Návštěvy zubaře nemá v oblibě asi nikdo, přesto jsou ale tím nejlepším a nejspolehlivějším způsobem, jak se uchránit před vznikem zubních kazů a jiných problémů, jinými slovy před zničenými zuby. A dobrých důvodů, proč dělat vše proto, abychom se jim vyhnuli, je opravdu hodně. Nejde jen o to, že zkažené zuby působí bolest, pokud se jejich stav zhorší opravdu hodně, člověk o ně může přijít. A to je vždy z hlediska běžného sociálního i pracovního života velký problém.
Zuby v ohrožení
Na naše zuby číhá celá řada nebezpečí. Jsou sice uzpůsobeny k tomu, aby něco vydržely (jsou dokonce tím vůbec nejtvrdším a nejodolnějším co v těle máme), to ale neznamená, že jsou nezničitelné. Dělejme proto vše pro to, abychom žádné problémy se zuby nemuseli vůbec řešit.
Z obecného pohledu existují dvě základní nebezpečí. Tím prvním je riziko úrazu. Pády, údery, kousnutí do tvrdé pecky… to vše může skončit vylomeným nebo jinak mechanicky poškozeným zubem. Druhým rizikem je potom tvorba kazů. Ta sice v první fázi probíhá velice nenápadně a člověka vlastně nikterak neomezuje. To se ale může rychle změnit a na konci zanedbaných kazů mohou být zničené zuby.
Abychom byli přesní, jsou samozřejmě i další problémy jako např. bruxismus, ty výše uvedené jsou ale nejčastější a nejvýznamnější.
Zubní kaz a zničené zuby
V našich ústech to žije. Jsou totiž plné bakterií různých druhů a typů. Pokud jim pak vytvoříme podmínky pro nerušené množení tím, že budou mít k dispozici potravu v podobě zbytků jídla, vytvoří souvislou vrstvu zubního plaku a budou působit problémy. Metabolismus bakterií totiž produkuje kyseliny, které dokáží naleptávat zubní sklovinu. Porušení tvrdé vnější vrstvy zubu samozřejmě umožní bakteriím vstup do vnitřní struktury. Pokud dostanou dostatek času, mohou zub zcela zničit až buď vypadne sám, anebo jej musí zubař vytrhnout, protože nelze zachránit. Podobný výsledek může mít i neléčený zánět dásní, taktéž způsobený bakteriemi v ústní dutině, který se promění v paradontózu.
Řešení problémů se zubním kazem a jeho prevence
Jak již bylo zmíněno, velmi důležité jsou pravidelné prohlídky v ordinaci zubního lékaře. Ten totiž pozná i počínající zubní kaz. Jeho rozvoj lze v prvotních fázích zvrátit třeba jen úpravou způsobu čištění zubů ve spojení s fluoridovou terapií a není třeba žádného vrtání a podobně nepříjemných procedur.
V případě, že už je zubní kaz rozvinutější, je třeba jej odvrtat a instalovat výplň. V další fázi už potom musí zubař přistoupit k obávanému „tahání nervů“, jak se lidově přezdívá odstranění zuboviny. Poslední fází je už potom jen vypadnutí zubu.
Prevence přitom není nijak složitá. Kromě zmíněných prohlídek je to samozřejmě důsledná hygiena ústní dutiny. Je třeba čistit si pravidelně zuby, nezapomínat přitom na mezizubní prostory a také na vyplachování úst po jídle nebo po sladkých nápojích. Za zničené zuby těch pár minut denně, které ušetříte rezignací na prevenci, rozhodně nestojí.