Obsah článků
Již od dětství varují rodiče své ratolesti, že čištění zubů je důležité proto, aby neměli zubní kazy. To je jistě správně, správně by ale měli spíše říkat „zubní kazy a zánět dásně“. Zánět dásní je totiž onemocnění, které patří mezi ta nejčastěji se vyskytující vůbec a následky může mít stejně tak vážné jako zubní kaz. Jak poznat zánět dásní a jaké má zánět dásní projevy?
Co je to zánět dásní?
Zánět dásní je onemocnění, které vzniká ve chvíli, kdy bakterie proniknou do dásně. K tomu může dojít velmi snadno pokud jsou splněny dvě podmínky. V ústech jsou přítomny bakterie v dostatečném množství, a také je dáseň narušena. Druhá podmínka je splněna skoro vždy, neboť miniaturní trhliny způsobené jídlem, horkými nápoji apod. jsou běžnou věcí. Množství bakterií v ústech potom souvisí s úrovní naší hygieny ústní dutiny.
Bakterie se v našich ústech živí zbytky potravy, které tam najdou. Nejraději mají přitom cukry. Právě jejich omezení např. v podobě sladkých nápojů, je důležitým krokem ve snaze minimalizovat riziko vzniku zánětu dásní nebo zubního kazu.
Zánět dásní a jeho projevy
První projevy zánětu v dásni jsou pohříchu velmi nenápadné a člověka nikterak zvlášť neomezují. To je bohužel hlavním důvodem toho, že většina lidí přijde k zubaři až ve chvíli, kdy je onemocnění lidově řečeno „rozjeté“. Mezi prvotní příznaky patří především zarudlé dásně, které jsou citlivější a ze kterých občas teče při čištění zubů trochu krev. Právě plivání krve bývá momentem, kdy si problému všimneme poprvé.
Co když zánět zanedbáme?
Pokud nebudeme dbát na prvotní varování, velmi snadno se může stát, že zánět bude pronikat pořád hlouběji, až se dostane k vazivové tkáni, která drží zuby na svém místě. To už se zánět dásně u zubu změní v nefalšovanou paradontózu a doslova a do písmene jde o zuby. Jakmile začnou bakterie narušovat uchycení zubu, ten se začne viklat a po nedlouhé době také vypadne. Důvody, proč se zánětu dásně bát, jsou tedy rozhodně významné. To, jak dlouho trvá zánět v dásni, záleží především na nás. Podle toho, jak rychle zareagujeme, bude problém jen letmým zážitkem, anebo dlouhodobým problémem.
Jak se zbavit zánětu dásní?
Léčba zánětu dásní je ve většině svých bodů totožná s prevencí jeho vzniku. Tím nejdůležitějším je zbavit se bakterií, které jsou jeho primární příčinou. Toho docílíme především pečlivým čištěním zubů i celých úst. Je třeba si ústa pravidelně vyplachovat ústní vodou, čistit zuby i mezizubní prostory. Pozitivní vliv má i změna stravovacích návyků, ze kterých zmizí maximum cukrů. Vždy ale samozřejmě závisí na tom, ve které fázi je zánět dásní diagnostikován. Pokud už je onemocnění rozvinuté, lékař může nasadit také antibiotika.
O dost složitější to bude ve chvíli, kdy se zánět již proměnil v paradontózu a zuby se viklají. V takovém případě už nemusí jít zuby zachránit vůbec a bude třeba je nahradit zubní náhradou, a to pomocí techniky all on 4. A to za to nestojí. Poctivé čištění zubů je rozhodně lepší volbou.