Obsah článků
Pokud si viklavé zuby navzájem ukazují školáci, je to naprosto v pořádku a přirozené. Pokud se ale začne zub viklat dospělému člověku, je to známka velkých problémů. Příčina viklavých zubů může být různá, pokaždé jde ale o něco, co si zaslouží okamžitou pozornost. Ignorování problému může vést až k vypadnutí zubů. Co může být příčinou viklavých zubů? Jak jim předcházet a jak reagovat v případě, že již se objeví?
Co může být příčinou viklavých zubů?
Zuby jsou nejtvrdší částí lidského těla. Za normálních okolností jsou pevně ukotvené v čelisti a zuby se svým úložným aparátem tvoří jeden celek, pevný a odolný. Neznamená to ale, že jsou snad zuby nebo jejich úložný aparát nezničitelné. Zaměříme-li se právě na pevné ukotvení, to může být narušeno přílišným mechanickým tlakem i dlouhodobým působením bakterií zubního plaku.
Mechanické narušení stability zubu
Jakkoliv pevné zuby může rozviklat náraz, případně dlouhodobý nadměrný tlak. Ten způsobuje např. nevědomé nadměrné skřípání zuby (jeho noční verze nese odborný název bruxismus). Mechanický tlak naruší upevnění zubů v čelisti a zub se začne viklat, zatímco v normálním případě je pohyb prakticky neznatelný a zub je dokonale zafixován.
Působení bakterií zubního plaku
V našich ústech přežívá celá řada různých bakterií. Živí se zbytky potravy, které nám v ústech zůstávají a pokud dostanou možnost se množit, mají formu souvislého lepkavého povlaku nažloutlé barvy, tzv. zubního plaku. Tyto bakterie mohou jakoukoliv trhlinkou proniknout do vnitřní struktury dásně a způsobit tam akutní zánět. V případě, že člověk nebude problém řešit, zánět se stane chronickým a postupně se může proměnit v paradontózu. Narušen při ní může být právě závěsný aparát zubu. Vlákna fixující zub budou narušena a ten se začne viklat.
Léčba a prevence
V případě mechanického poškození závěsného aparátu spočívá prevence ve staré dobré opatrnosti, realistickém zhodnocení vlastních sil např. při extrémních sportech apod. Pokud je příčinou viklavého zubu zmíněný bruxismus, je na místě po konzultaci se stomatologem nasadit na noc chránič zubů, který eliminuje skřípání zubů, které je pro chrup extrémně zatěžující. Léčba spočívá v odstranění příčiny tlaku (v případě úrazu pomine samozřejmě ihned) a klidovém režimu (pro zuby), během kterého se ideálně zavěšení zubu obnoví. Ne vždy je to ale možné a poškození je nevratné. V takovém případě nezbyde nic jiného, než začít uvažovat o fixované (all on 4) či snímatelné zubní náhradě.
Prevencí zánětu dásní a paradontózy je pečlivá hygiena ústní dutiny spočívající v odstranění zubního plaku, pravidelném čištění zubů a tím i odstranění všech potenciálních zdrojů potravy, tj. zbytků jídla. Pokud již paradontóza postoupila tak daleko, že se viklá zub, může být na jeho záchranu pozdě. Tuto diagnózu ale musí vyřknout lékař. Pokud ten vyhodnotí, že zub lze stále zachránit, musí nastoupit zmíněná pečlivá hygiena, případně doplněna antibiotiky.