Snímací zubní náhrady

Ve chvíli, kdy máme své zuby pevně usazené na svém místě, nám ani nepřijde jako důležité pro nás ve skutečnosti jsou. Teprve když o ně přijdeme uvědomíme si ono široké spektrum problémů, které sebou ztráta zubů vždy přináší. Řešení naštěstí existuje a kromě „na pevno“ držících umělých zubů může mít i podobu snímací zubní náhrady. Dobrou zprávou je, že ty dnes již jen málo připomínají staré „klapačky“ našich dědečků a babiček.

Kdy je třeba zubní náhrada?

Jak již prozrazuje samotný pojem „snímací zubní náhrady“, jedná se o náhradu zubů, které už naše ústa opustily. Náhrada tak naše vlastní zuby nahrazuje při rozmělňování potravy a odstraňuje estetické problémy. Chybějící zuby jsou totiž ve společenském životě opravdu velkou překážkou. V souvislosti s chybějícími zuby vznikají nezřídka i problémy psychické.

Příčinou ztráty zubů mohou být úrazy stejně jako častá onemocnění dutiny ústní: zubní kaz či zánět dásní rozvinutý v paradontózu. To, zda bude jakožto řešení chybějících zubů vhodnější fixní náhrada, anebo ta snímací, záleží na okolnostech konkrétního případu a rozhodnutí zubního lékaře. Snímací zubní náhrada může sloužit jako dočasné řešení před instalací té stálé, ale stejně tak může jít o vhodnější finální řešení. V případě fixních zubních náhrad jsou zuby implantovány do ústní dutiny metodou all on 4.

Jak vypadají snímací zubní náhrady

V dnešní době využívají snímací zubní náhrady možností, které dávají moderní materiály a technologie výroby. I proto jsou z funkčního i estetického hlediska velice kvalitní, pro dalšího člověka prakticky nerozeznatelné od původního chrupu a svému nositeli poskytují maximální komfort. Tělo snímatelné zubní náhrady je většinou pryskyřičné. Jedná se o nosnou část, na které jsou nasazeny vlastní umělé zuby. Ty jsou uchyceny za ostatní zbylé zuby litými kovovými sponami nebo zásuvnými spoji, které poskytují při pohybu vysokou míru komfortu i stability.

V dolní části čelisti je situace o něco obtížnější, protože pohyb jazyka představuje jisté omezení. Také platí, že zatímco horní část náhrady lze fixovat díky kontaktu velké plochy těla náhrady s dásní, v dolní části to není možné. Je tak využíváno tzv. skeletu, který dokáže být také velmi pohodlný. Snímatelná zubní náhrada musí samozřejmě dobře sedět, a tak je velmi důležitý otisk vytvářený v procesu výroby. Čím bude otisk přesnější, tím více bude náhrada sedět. K tomu, aby si snímatelná zubní náhrada uchovala svůj původní vzhled, je důležité o ni pečovat a pravidelně jí zbavovat mikrobiálních povrchů.

Prevence před ztrátou zubů

Nejlepší případ je samozřejmě ten, kdy žádnou zubní náhradu nebudete vůbec potřebovat. Na místě je jak opatrnost při sportu i jiných aktivitách, stejně jako péče o hygienu ústní dutiny. Čištění zubů, vyplachování úst po jídle ústní vodou, zvláště pak po sladkých jídlech nebo pití slazených nápojů. Správná prevence se neobejde ani bez pravidelných návštěv stomatologické ordinace. Lékař jakýkoliv problém rozpozná již v počátcích a je schopen jej v této fázi snadno a rychle vyřešit.