
Obsah článků
Zánět dásní představuje nejběžnější zánět našeho těla. V průběhu života se mu nevyhne prakticky nikdo a potká až 90 % populace. Zánět dásní je onemocnění, které je potenciálně velice nebezpečné a v případě, že mu není věnována dostatečná pozornost, může mít vážné důsledky. Zánět dásní může totiž vést až ke ztrátě zubů a nutností využít zubní náhrady all on 4. Léčba zánětu dásní je možná pouze do určité chvíle a je třeba přistoupit k ní co nejdříve. Jak léčit zánět dásní?
Zánět dásní a jeho léčba
Zánět dásní je infekce způsobená činností mikroorganismů přítomných v dutině ústní. Tyto bakterie tvoří zubní plak a jsou původcem řady problémů včetně zubního kazu a zánětu dásní. Infekce začíná nejprve jako tzv. akutní zánět dásní, který vzniká pronikáním bakterií do dásně v místech malých mechanických či termických poškození. Právě v případě nedostatečné ústní hygieny však posléze přechází v chronický zánět dásní.
Příčiny mohou být samozřejmě různé, může jít např. o projev jiných bakteriálních či kvasinkových infekcí, alergie, hormonálních změn, anebo jde o virový zánět dásní. Špatná ústní hygiena je však ze všech příčin zánětu dásní nejčastější. Potenciální důsledky jsou pak vždy stejně vážné.
Ve své první fázi může být zánět dásní poměrně nenápadný a dávat o sobě vědět pouze zvýšenou krvácivostí, případně zarudnutím dásní. Neléčená infekce se ale může rychle proměnit v bolestivý zánět dásní, hnisavý zánět dásní anebo skončit vypadnutými zuby. V každém případě jsou důsledky jeho zanedbání velmi náročné na řešení a v neposlední řadě také velmi drahé.
Jaká je léčba zánětu dásní?
Již bylo zmíněno, že k léčbě zánětu dásní je třeba přikročit co nejdříve. V opačném případě hrozí vysoké riziko vzniku parodontitidy se všemi popsanými důsledky. Léčba zánětu dásní spočívá především v co nejrychlejším odstranění primární příčiny jeho vzniku. Je tedy třeba připravit bakterie o prostředí, které jim vyhovuje.
Jinými slovy, je třeba nasadit pravidelnou, pečlivou a důslednou hygienu ústní dutiny. Ta spočívá ve správném čištění zubů i mezizubních prostor, pravidelném vyplachování úst ústní vodou či alespoň obyčejnou vodou po každém jídle apod. Ústní hygienu lze podpořit také výplachy odvarem z šalvěje či heřmánku, anebo k tomuto účelu přímo určenými lékárenskými roztoky. Je možné použít také antiseptické a anestetické gely.
Prevence lepší léčby
Léčba zánětu dásní je možná pouze do určité chvíle. V případě rozsáhlé parodontózy již často nelze zuby zachránit a na řadu musí přijít instalace zubních náhrad. Jako vždy proto platí, že ze zpětného hlediska je mnohem méně náročnou a nesrovnatelně levnější alternativou k nápravě škod důsledná prevence. Ta opět spočívá v důkladné hygieně ústní dutiny a také pravidelných návštěvách zubní ordinace, kde dokáží včas odhalit počínající zánět i poradit se správným dalším postupem.