Gingivitida

Člověk, který u lékaře uslyší diagnózu gingivitida bude možná trochu tápat, stačí ale říct český název zánět dásní a všichni budou vědět „která bije“. Gingivitida je běžné onemocnění dásní, které jste už pravděpodobně někdy měli, anebo se s ním zrovna potýkáte, ať už o tom víte či nikoliv. Při bližším zkoumání zjistíme že gingivitidu jednak není radno podceňovat, protože může vést k dalším, závažnějším, onemocněním, v nejhorším případě až k bezzubému úsměvu, jednak to, že gingivitida nemá jednu podobu, ale existuje hned několik jejích typů.

Gingivitida z hlouposti

Nejčastějším typem gingivitidy je tzv. plakem indukovaná gingivitida. Zcela bez nadsázky lze říct, že si za ní můžeme jen a pouze sami. Pravděpodobnost jejího vzniku může být sice trochu ovlivněna naší genetickou výbavou, především se v něm ale odráží špatná úroveň naší ústní hygieny. Ta totiž umožní nejrůznějším bakteriím živit se v našich ústech zbytky jídla a vesele se množit. Bakterie v rámci svého metabolismu potom uvolňují do svého okolí toxiny a kyseliny, které jednak narušují sklovinu zubů a také poškozují dásně, které se zanítí. A právě takto vzniklý zánět dásní označujeme jako plakem indukovaný. Jeho projevy jsou dostatečně známé, jedná se o zarudnutí dásní, zvýšení jejich citlivosti, možná otok a také krvácení při čištění zubů. Pokud v tuto chvíli nezačneme problém řešit, přeroste v parodontózu a ohroženy budou už přímo naše zuby a může i dojít k nutnosti nahrazení zubů implantáty all on 4.

Gingivitida není jen problém dospělých, poměrně často se lékaři setkávají i s gingivitidou u dětí, která mívá stejné příčiny jako u dospělých a je třeba k ní stejně přistupovat. Znamená to zlepšit hygienu, zintenzivnit čištění zubů, vynechat některé potraviny, především ty obsahující hodně cukrů, a bakterie tím připravit o pohodlný domov. Neocenitelnou pomoc v tomto ohledu poskytnou zubní lékaři nebo zubní hygienici. Ne každý, kdo si zuby čistí, si je totiž čistí správně a odborná rada se může hodit a může znamenat rozdíl mezi zdravými a nemocnými dásněmi. Je na místě zmínit i to, že gingivitida nemusí mít vždy stejný průběh a problém se může rozvinout v tzv. ulcerózní gingivitidu spojenou se vznikem velmi bolestivých vředů.

Speciální typy gingivitidy

V některých případech, byť nepříliš často, není ale gingivitida důsledkem naší vlastní špatné hygieny. To je případ deskvamativní gingivitidy, jejíž původ není ještě zcela přesně popsán, souvisí ale s jistou poruchou autoimunitního systému. Není také o nic méně nebezpečná nebo nepříjemná. Také hormonální změny, kterými prochází tělo v období dospívání nebo třeba těhotenství, mohou vést ke vzniku gingivitidy. Z velké většiny ale zůstává gingivitida onemocněním, za které si můžeme sami a které by se vůbec neprojevilo, anebo jen na omezenou dobu kdy by nenapáchalo větší škody, pokud bychom byli při čištění zubů opravdu důslední.