Co pomáhá na zánět dásní?

Jsou problémy, které na nás hned udeří celou svojí silou. A potom jsou problémy, které přicházejí nenápadně, tak, že si jich zpočátku sotva všimneme. Typickým příkladem toho druhého problému je zánět dásní. I ten o sobě zprvu nedává příliš znát a nikterak významně nám neškodí.  A ruku na srdce, kdo by studoval a zabýval se nějakými zarudlými dásněmi nebo kapičkou krve v umyvadle při čištění zubů? Včasná reakce je přitom velice důležitá, neboť zabrání tomu, aby se z malého problému stal problém velký, s potenciálně vážnými důsledky až v podobě vypadlých zubů. Co ale dělat – kromě objednání se k zubaři – pokud se nějaké příznaky skutečně objeví? Co pomáhá na zánět dásní?

Co je zánět dásní a proč je tak nebezpečný?

Chcete-li s nepřítelem úspěšně bojovat, musíte ho nejprve poznat. To platí i pro zánět dásní neboli gingivitidu, jak se nazývá odborně. Zánět dásní je onemocnění způsobené bakteriemi zubního plaku, tedy oné nevzhledné lepkavé vrstvy, která má tendenci tvořit se na plochách zubů. Tyto bakterie se živí zbytky potravy, které nám v ústech zůstanou, jsou zdrojem zubního kazu a také zmíněného zánětu dásní v případě, že do jejich vnitřní struktury proniknou např. nějakou mikrotrhlinkou. Zprvu se zánět dásně projevuje tak, jak je popsáno výše. Tedy zarudnutím, zvýšenou citlivostí, drobným krvácením apod. Časem ale může začít narušovat i závěsný aparát zubu a způsobit jeho vypadnutí. A to je věc, která už stojí za trochu pozornosti.

Jak se zbavit zánětu dásní?

V případě zánětu dásní se léčba překrývá s prevencí. Je zkrátka třeba zbavit se příčiny, kterou jsou zmíněné bakterie zubního plaku. Pravidelné a důsledné čištění zubů, vyplachování úst po jídle či konzumaci sladkých nápojů, omezení kouření… to jsou základní kroky k tomu, aby bylo možné uvažovat o postupném zlepšení situace. Základním předpokladem úspěchu je samozřejmě spolupráce se stomatologem. Pravidelné preventivní prohlídky jsou důležité pro včasné odhalení problému se zánětem dásní. Lékař je také schopen identifikovat chyby (i nevědomé) v hygieně ústní dutiny a vysvětlit, jaké postupy jsou správné. V případě, že je zánět dásní již v některé pokročilejší fázi, je potom role stomatologa nezastupitelná. V takové chvíli je již třeba velmi intenzivní léčby a lékař může přidat např. antibiotickou mast apod.  Samozřejmě se může stát, že zánět dásní – resp. paradontóza – už pronikl až k zubům, ty se viklají a viklají se tolik, že již nepůjdou zachránit. V takovém případě nezbývá nic jiného než začít řešit možnosti zubních náhrad (all on 4). Ty jsou sice dnes na takové úrovni, že funkčně i esteticky jsou od skutečných zubů téměř k nerozeznání. Jsou ale také spojeny s náročnými zákroky a také nemalými finančními náklady. Je tedy mnohem lepší nenechat situaci zajít tak daleko.